niedziela, 8 maja 2011

Wiaty drewniane ogrodowe, czy może pergole?


Wiaty ogrodowe wykonywane są zazwyczaj z materiału budowlanego jakim jest drewno. Ten bardzo popularny materiał z przeszłością pozwala na zachowanie walorów estetycznych, ekonomicznych i praktycznych.

Projekt wiaty ogrodowej nie należy do projektów trudnych do wykonania czy też zaprojektowania. O wiele więcej kłopotów, możemy napotkać na etapie realizacji takiej wiaty, altany, zadaszenia czy garażu. Użyte w tym miejscu terminy określające ten rodzaj budowli są wymienione celowo, gdyż bardzo często granica pomiędzy nimi się zaciera, a co za tym idzie w codziennym nazewnictwie stosujemy je zamiennie.

Konstrukcja wiaty ogrodowej, a dokładniej materiały z jakich ma zostać ona wykonana zależą w dużej mierze od zasobności naszego portfela, upodobań i związanego z tym projektu konstrukcyjnego. Jeżeli zdecydujemy się na własnoręczne postawienie wiaty powinniśmy liczyć się z tym, że w przypadku większej konstrukcji, o zwiększonych wymiarach geometrycznych sami możemy nie dać rady jej wykonać. Pomimo, że wiata ogrodowa nie stanowi zazwyczaj konstrukcji masywnej, ciężar poszczególnych elementów konstrukcyjnych może dochodzić nawet do kilkudziesięciu kilogramów.

Alternatywną konstrukcją wiaty ogrodowej jest pergola ogrodowa, która również tradycyjnie wykonywana jest z drewna. Jakie warunki konstrukcyjne muszą być spełnione oraz wymagania prawne zachowane dowiemy się z takich dokumentów jak ustawa prawo budowlane, czy też dziennik ustaw numer 75. Zawarte w poszczególnych punktach informacje powinny w pewnym stopniu rozjaśnić nam proceder budowy takich obiektów jakimi są wiaty, garaże, pergole czy zadaszenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz