sobota, 19 lutego 2011

Dom z gliny. Alternatywne budownictwo?

http://www.flickr.com/photos/archeon/3016409224/
Dom z gliny czy to możliwe? Możliwe jest na pewno pomimo, że glina to bardzo nietypowy materiał budowlany, stosowany w budownictwie. Nie posiada ona właściwości nośnych co w przypadku budowy domu, budynku czy innego obiektu budowlanego jest niemal niemożliwe do realizacji. W takim wypadku glinę łączy się z lekkim  szkieletem. Kilkadziesiąt lat temu, bardzo często stosowano połączenie lekkiego szkieletu drewnianego wypełnianego mieszankom gliny i słomy. My znamy tego typu konstrukcje pod nazwą Mur Pruski. Stosowanie gliny, drewna, słomy czy też innych dodatków poprawiających właściwości materiały wypełniającego szkielet miało miejsce już wiele lat temu, nie tylko w Polsce ale i na świecie. Jeżeli chodzi o samo zastosowanie gliny powinniśmy cofnąć się o prawie 5000 lat wstecz do czasów Summerów, którzy jako pierwsi budowniczowie stosowali suszoną w słońcu glinę na konstrukcje swoich domów. Były to dość prymitywne obiekty, lecz odpowiadające definicji domu.

Słoma + Glina + Drewno= Dom
 Bardzo prosta i stosunkowo tania recepta na własny wymarzony dom :). Odpowiednia glina, słoma i szkielet drewniany pozwoli nam zbudować bezpieczny, a przede wszystkim tani dom. Przygotowany szkielet drewniany wypełniamy mieszankom gliny + słomy (cały czas mowa o słomie, ale oczywiście mogą to być inne dodatki polepszające właściwości gliny, dodatkowo gdyby nasz dom miał być w pełni ekologiczny, tani i z zachowaniem pewnego rodzaju tradycji, możemy zastosować snopki słomy np na konstrukcję pokrycia dachu - ale to już materiał na inny post :) )
Dom wykonywany w takiej technologii był bardzo popularny przed obiema wojnami światowymi oraz w okresie po wojnach. Technologia ta stanowiła najlepszą alternatywę dla budowanych domków w tamtych czasach, gdy nie było dostępu do innych materiałów. Bardzo wiele budynków ucierpiało w wyniku wojny, do chwili obecnej zachowało się kilka obiektów chociażby na  Kaszubach.  

Czy taki dom ma szanse w naszych czasach?
Uważam, że "miałby" szanse i to bardzo duże.Ogólny rozwój rynku światowego powoduje wzrost cen materiałów budowlanych stosowanych nagminnie i uważanych jako podstawowe i niezbędne w budownictwie. Tania alternatywa, która spełnia właściwości dotychczas stosowanego materiału z pewnością byłaby mile widziana ( i tak też jest jednak nie możemy uogólniać, że dom z gliny są budowane na szeroką skalę, na chwilę obecną na taki dom decydują się osoby, które chcą spróbować czegoś innego, zainteresowane są w temacie od dłuższego czasu i widzą w tej technologii słuszność ). 
Jednak nasuwa nam się jeszcze jedno ALE. Czy potencjalny nabywca zdecyduje się na zakup domu z gliny, słomy i drewna? Psychologiczne nastawianie oraz znajomość rynku i podświadomość mogą powodować niechęć, strach a co więcej śmiech na ustach takiego klienta. To czy opisana wyżej technologia mogłaby konkurować na co dzień z żelbetem, betonem czy stalą musiałoby zweryfikować życie, dlatego przed decyzją budowy domu warto zastanowić się nad taką alternatywą konstrukcji. A co wy sądzicie o domu z gliny, mile widziane komentarze?

7 komentarzy:

 1. Alternatywne rozwiazanie w przypadku domów z gliny ma przyszłości tylko dla wąskiej grupy ludzi, którzy interesują się ekologią i nowymi rozwiązaniami w budownictwie. Również, jest to atrakcyjne dla domów letniskowych i pasjonatów majsterkowania. Osobiście nie kupiłbym takiego domu całorocznego, nawet gdy koszty byłyby dużo niższe. Większość pewnie postąpi pobobnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam i dziękuję za komentarz. W treści wpisu w pewien sposób podkreśliłem słowo ALE. I właśnie Pan Piotr w swojej wypowiedzi wskazał chyba najbardziej trafne i pełni odpowiadające temu słowa argumenty. Jeżeli uważasz inaczej napisz o tym:)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja mam zamiar taki dom zbudować. Nie będę żyć wiecznie, nie zabiorę go do grobu. Żywotność takiego domu w stanach to ponad 100 lat, starszych nie ma bo wcześniej tak nie budowano.
  Słoma i glina to świetny izolator, dom pasywny z tego wychodzi. Mam nadzieje, że we tym roku go postawię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też bym taki postawił, jednak muszę zebrać jeszcze informacje , ile będzie kosztować bo że dobry to wiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,

  Wszystkich zainteresowanych budownictwem z gliny. Sam od kilku lat interesowalem sie tematem budowy takiego domu. Stan na dzien dzisiejszy dom juz powstaje - plany przeszly w czyny. zapraszam wszystkich zainteresowanych do odwiedzania naszej strony www.chatazgliny.pl gdzie prowadzimy dziennik bdowy naszego domu z gliny. Nasz dom z gliny powstaje w pieknej bieszczadzkiej miejscowosci Baligród. Mamy nadzieje, ze juz wkrótce kazdy bedzie mogl do nas przyjechac i zobaczyc nasz dom a nawet w nim zamieszkac. Z pozdrowieniami Daniel i Justyna

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto zobaczyć "eko kopuła" http://www.youtube.com/watch?v=DFHjB4GEt_U może małe prace adaptacyjne dostosowane do naszego klimatu ?? Będę robił próby najpierw jako ogrodzenie potem... kto wie. Pozdrawiam Wszystkich pozytywnie zakręconych w temacie budownictwa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak dla mnie to takie budownictwo z gliny u nas nie ma racji bytu. Przede wszystkim chodzi o nasz klimat. Nie wyobrażam sobie budowania https://motobudowa.pl z gliny przy naszych opadach i zmianach temperatur.

  OdpowiedzUsuń