piątek, 4 lutego 2011

Jak kupić działkę budowlaną?

Zakup działki budowlanej to pierwszy etap naszej inwestycji. Uważam, że jest to najtrudniejsza decyzja, a zarazem najlepsza inwestycja. Decydując się na działkę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników:

http://www.flickr.com/photos/10211031@N03/

1) Lokalizacja działki.
Należy zwrócić uwagę jak daleko mamy do najbliższego sąsiada, przystanku autobusowego czy sklepu spożywczego. Warto również rozejrzeć się czy w okolicy jest przedszkole, szkoła. Zwróćmy również uwagę na stan drogi dojazdowej do naszej działki, czy taka istnieje czy też nie.

2) Kanalizacja, woda, prąd
Ważne jest czy na działce znajdują się przyłącza wodno-kanalizacyjne i czy mamy dociągnięty prąd. Jeżeli nie zainteresujemy się przed ewentualnym kupnem czy na działkę, można będzie doprowadzić poszczególne przyłącza. Jeżeli działka znajduje się poza miastem, warto dowiedzieć się czy nie ma problemu z przyłączeniem internetu czy chociażby telefonu stacjonarnego ( pomimo dużej aktywności sieci komórkowych oraz bezprzewodowego internetu, czasami możemy znaleźć się w sytuacji, że zasięg fal nie dociera na naszą działkę - ten temat jest często lekceważony, a w przypadku zakupu działki poza miastem warto na to zwrócić uwagę, aby później nie było nieprzeyjemności)

3) Topografia terenu.
Warto zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, czy teren jest pagórkowaty, równy czy być może nachylony. Ma to szalenie ważną rolę w momencie wykonywania prac ziemnych pod fundamenty naszego budynku. Im teren bardziej nierówny, tym prawdopodobnie większe koszta prac ziemnych - a prace te należą do najdroższych na każdym placu budowy.

4) Efekt wizualny.
Pozwoliłem sobie wymienić ten argument jako ostatni, choć często bywa tak, że powinien być jako pierwszy i wcale nie sugeruję, że taka numeracja może być tylko okiem kobiety, ponieważ uważam, że równie ważne jest czuć się dobrze, swobodnie i cieszyć widokiem każdego dnia na zakupionej działce. Efekt wizualny jest bardzo ważny, jednak nie mogę sugerować jakie warunki powinna spełniać działka, ponieważ każdy z nas jest inny,a ocena musi być jak najbardziej subiektywna. Małżonkom proponuje po wybraniu się na oględziny działki, napisać na osobnych kartkach czy działka podobała się czy nie, co zasłużyło na szczególną uwagę, a co nie. Nie chodzi mi tutaj aby podważać zaufanie małżeńskie, ale przy wyborze warto aby każdy napisał co tak naprawdę czuł znajdując się na potencjalnej nieruchomości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz