niedziela, 12 czerwca 2011

Konstrukcje zespolone - technologia przyszłości?

Konstrukcje zespolone stanowią swego rodzaju nowość w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych dla budownictwa. Ten rodzaj konstrukcji łączy ze sobą cechy dwóch najbardziej popularnych materiałów budowlanych jakimi są beton i stal. Połączenie obu materiałów jest możliwe z uwagi na bardzo zbliżony do siebie współczynnik przewodzenia ciepła stali i betonu, dzięki czemu materiały bardzo dobrze pracuje w zakresie określonych warunków środowiskowych.


Dlaczego konstrukcje zespolone?
Konstrukcje zespolone łączą w sobie zalety, pozytywne cechy stali i betonu, jednocześnie powodując, że otrzymany materiał spełni wymagania zarówno inwestora jak i wykonawcy. Inwestor dąży, aby konstrukcja była tania w budowie oraz dalszej eksploatacji, dlatego też konstrukcje zespolone stwarzają znakomite warunki ku temu. Elementy zespolone pozwalają na zaoszczędzenie materiału stalowe, który jest bardzo drogi, jednocześnie dopełniając eleme
nt betonem zapewniają poprawę właściwości na ściskanie oraz zabezpieczają stal przed wpływem korozji (pokrywanie elementów stalowych farbami pęczniejącymi, farbami antykorozyjnymi stanowi podstawowy mankament tego materiały, koszty zabiegu technologicznego oraz renowacji elementów pochłaniają olbrzymie sumy pieniędzy).

Co można budować z konstrukcji zespolonych?
Budować praktycznie można każdy rodzaj konstrukcji, w którym do tej pory wykorzystywaliśmy stal i beton. Praktyczne elementy zespolone to między innymi:
- stropy zespolone
- słupy zespolone

Dzięki takim elementom, z łatwością i ekonomią jednocześnie można budować wszelkiego rodzaju budynki, zarówno mieszkaniowe jak i biurowe, czy też wysokościowce.

Grubość stropu zespolonego będzie znacznie mniejsza niż w przypadku tradyjnego stropu wylewanego na mokro, czy też składającego się z pustaków. Mniejsza grubość oraz niska cena materiału pozwoli na wygospodarowanie dodatkowej powierzchni na wysokości obiektu. Efekt ten jest bardzo mile widziany zarówno przez inwestora jak i przez wykonawcę - a najbardziej przez końcowego użytkownika, który może dostać więcej przestrzeni po niższej cenie - ale z tym to już tak kolorowo nie jest :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz