sobota, 16 kwietnia 2011

Makieta, wizulizacja wymarzonego domu - wybieramy projekt domku.

Decydując się na budowę wymarzonego domu, większą część czasu najczęściej poświęca się na wybranie odpowiedniego projektu. Dysponując określoną kwotą finansową przystępujemy do szukania projektu domu naszych marzeń. Krok ten można nazwać wyzwaniem, gdyż w przypadku projektów domów jednorodzinnych mamy do dyspozycji setki biur projektowych specjalizujących się między innymi w projektowaniu tego typu obiektów. Na dodatek każde z takich biur ma zazwyczaj w swojej ofercie 100 ciekawych projektów, co zdecydowanie nie ułatwia wyboru.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przejrzeć przykłady projektów, dostępnych na stronach firm projektowych. Najczęściej oprócz przykładowych rzutów, podanej kubatury budynku i wymiarów charakterystycznych, firmy oferują przykładową elewację czy też czasami wizualizację sprzedawanego obiektu. Jeżeli decydujemy się na konkretny projekt, konkretnego biura projektowego, warto wpisać nazwę domu (gdyż najczęściej domkom przypisywane są nazwy, aby ułatwić identyfikację - lub też budować markę firmy?) do wyszukiwarki google i zobaczyć czy ktoś nie budował już takiego domu. Często zdarza się, że osoby podejmujące wyzwanie zbudowania własnego domu opisują cały proces na blogach, forach internetowych - warto poświęcić trochę czasu na przeglądanie tego typu opinii gdyż każda wskazówka jest cenna i może ułatwić realizację naszego obiektu.

Tematem była wizualizacja projektu. Oczywiście zarówno wizualizacja oraz makieta w odpowiedniej skali byłaby znakomitym rozwiązaniem. Jednak wykonanie zarówno jednej jak i drugiej propozycji nie zawsze należy do najłatwiejszych zadań. Wykonanie makiety w skali, wraz z odpowiednio wymodelowanymi szczegółami, mogłoby pochłonąć znaczną część czasu gdybyśmy chcieli zrobić to na własną rękę. (zdarza się, że biuro wystawiające ofertę projektu domu na sprzedaż, ma możliwość sprzedaży "mini" domków w skali pomniejszonej w stosunku do rzeczywistej np 1:20 ) My jako nabywcy jeżeli nie mamy możliwości zakupu makiety możemy zrobić znacznie więcej - wykonać wizualizację, z obszerną możliwością kształtowania całego projektu, otoczenia posesji oraz szczegółów domu itp. Bardzo fajnym programem w pełni darmowym do tego typu wizualizacji jest program SketchUP. Dzięki niemu możemy wykonać wiele bardzo ciekawych projektów. Poniżej zamieszczone zostały przykładowe wizualizację, jakie stworzyli użytkownicy tego programu.Oraz znacznie bardziej zaawansowany projekt, ale uważam że warto zobaczyć:
(za pomocą samego SketchUpa takiej wizualizacji raczej nie zrobimy)1 komentarz:

  1. Jeszcze dodalbym, ze przed wybraniem projektu dobrze sie zastanowic nad wlasnymi potrzebami, bo za kilka lat 5 pokojowy dom moze niebyc juz potrzebny. Tez fajnie jest odwiedzic podobne domy w okolicy, zeby upewnic sie, ze tego wlasnie chcemy.
    A sketchup jest bardzo fajny i prosty, kazdy mzoe sie go nauczyc. Moze nie odrazu do projektowania calego domu ale planu, wnetrz oraz ogrodu jak najbardziej :D. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń