czwartek, 9 sierpnia 2012

Czym jest ryzalit i pilaster?

W ramach prowadzonego bloga, staramy się przybliżyć szereg definicji stosowanych w budownictwie. Zakładamy, że na nasz blog trafiają osoby, które nie mają styczności na co dzień z budownictwem, dlatego też prosimy o wyrozumiałość w zakresie prowadzonych wpisów. Niniejszy wpis ma na celu przedstawić czym są popularne pojęcia takie jak:

  • ryzalit
  • pilaster
  • przypora
Poszczególne wyrażenia przedstawione powyżej dotyczą powierzchni ścian, a dokładniej stawią element odróżniający ścianę od typowej płaskiej powierzchni. 

Ryzalit - jest to część budynku, która została wysunięta ku przodowi na wysokości wszystkich kondygnacji. Dodatkowym atutem tego elementu jest zwiększenie powierzchni pomieszczeń do których   ryzalit przylega. Ponadto z punktu widzenia konstrukcyjnego, zaletą jest zwiększenie sztywności ścian poprzecznych oraz narożników budynków ( zwłaszcza w miejscach gdzie konstruktor nie przewidział zastosowania stężeń poziomych, np w postaci gęsto rozmieszczonych stropów). 

Pilaster jest to lokalne wysunięcie ściany budynku, nazywane również płaskimi filarami przyściennymi. Zadaniem pilastrów może być stanowienie podpór dla elementów konstrukcji, które opierają się na nim.  Pilaster w większości przypadków, traktowany jest jako element dekoracyjny.

1 komentarz:

  1. Skomplikowane nazwy, o których nikt spoza branży budowlanej by nie pomyślał, że mogą określać takie proste rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń