niedziela, 7 września 2014

System asekuracji dachu magazynu

Z uwagi na obowiązujące przepisy w zakresie bezpieczeństwa w trakcie wykonywania prac na dachach magazynów niezbędne jest stworzenie warunków pracy pozwalających na podjęcie prac w zgodzie z przepisami. System asekuracji dachu jest najczęściej wybieranym sposobem zabezpieczenia pracowników przed upadkiem w trakcie wykonywania prac. W większości przypadków prace wykonywane na dachach to odśnieżanie powierzchni w trakcie zimy, przeglądu okresowe szczelności dachu oraz prace dodatkowe wynikające z wprowadzenia nowych urządzeń wymagających zastosowania przejścia przez połać dachu.


Wśród systemów dostępnych na rynku możemy skorzystać z rozwiązanie wykorzystującego stałe punkty kotwiczące mocowane do połaci. W zależności od zastosowanego rozwiązania dla połaci, dobieramy odpowiedni sposób mocowania punktów stałych. Następnie należy podjąć decyzję dotyczącą sposobu przemieszczania się po połaci tzn. czy lina systemu asekuracyjnego ma pracować od słupka asekuracji do sąsiedniego słupka, czy też ma płynnie przechodzić po całym obwodzie zainstalowanego systemu. Oczywiście nie trudno będzie stwierdzić co wygodniejsze, jednak przy inwestycji najważniejszy jest budżet, w którym sporadycznie pojawia się pozycja system asekuracji.

5 komentarzy:

 1. Polskie budownictwo ma opinię posiadania lekceważącego stosunku do zabezpieczeń pracowników. Widać to czasami także na dachach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardziej profesjonalne firmy będą się jednak starać o asekurację swoich pracowników, czy to jest odśnieżanie, czy prace na dachach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą się starać, zwłaszcza gdy zostaną do tego zobowiązani przez Zamawiającego.

   Usuń
 3. Dziękuję za rzeczowy komentarz. Asekuracja pracowników w ramach prowadzonych prac na wysokości, jest bolączką zwłaszcza wśród małych firm. Zakup stosownych materiałów zabezpieczających jest wydatkiem, którego mało który kontrakt jest w stanie pokryć dla takiego przedsiębiorcy. Nie mniej, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy życie ludzkie jest tego warte?

  Artykuł miał dotyczyć systemów asekuracji montowanego na dachach podczas realizacji obiektu. Należy zwracać uwagę, aby zadany system był realizowany.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy i rzetelny wpis. Może zainteresuje Cię artykuł o tym jak składować produkty spożywcze w magazynach http://logistyka-magazynowa.pl/2017/03/02/jak-skladowac-produkty-spozywcze-w-magazynie/

  OdpowiedzUsuń