czwartek, 16 czerwca 2011

Rusztowania

Wyróżniamy rusztowania systemowe (gotowe rozwiązania proponowane przez licznych producentów, o opatentowanym projekcie wykonawczym oraz określonych materiałach) oraz rusztowania wykonywane dla potrzeb konkretnej budowy, czy też konkretnego przypadku konstrukcji, gdzie projektant konstruktor powinien wykonać odpowiedni projekt zarówno montażowy jak i obliczeniowy z uwagi na kwestie wytrzymałościowe.
Rusztowania stanowią podstawowy element wyposażenia prac budowlanych na wysokościach każdej firmy budowlanej. Ten rodzaj konstrukcji umożliwia nam swobodę poruszania się na wysokości w sąsiedztwie ściany obiektu,  wykonywać kolejne etapy prac. Związku z powierzanym temu elementowi zadaniu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wypadku, co wiąże się z podwyższonym ryzykiem podczas prac na wysokościach.

Rusztowania i BHP.
Rusztowania powinny być montowane,a także demontowane zgodnie z zasadami BHP w obecności osoby uprawnionej posiadającej odpowiednie uprawnienia do tego celu. Oprócz tego wymagania samą konstrukcję rusztowania powinny przygotowywać osoby kompetentne i uprawnione do tego rodzaju prac. Rzeczywistość jest zupełnie inna, ilekroć spojrzymy na otoczenie, plac budowy, przepisy oraz zalecenie są lekko mówiąc bagatelizowane, co w efekcie skutkuje przykrymi rezultatami w postaci wypadków z wysokości.

Poprawne pod względem bezpieczeństwa rusztowanie powinno posiadać odpowiedni certyfikat jakości. Jeżeli chodzi o elementy konstrukcyjne, piony rusztowań po których poruszać będą się pracownicy powinny zostać wyposażone w drabiny, a poszczególne poziomy rusztowania w barierki ochronne. Wszelkie elementy konstrukcyjne wykonywane są i montowane być powinny zgodnie z ściśle określonymi wymiarami. Dlatego też rusztowania nie powinny być przygotowywane według własnego "widzi mi się" lub jak kto woli "wyczucia i przekonania, że takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze". Poprawne przygotowane do eksploatacji rusztowanie posiadać powinno tabliczkę informacyjną na temat parametrów technicznych oraz warunków użytkowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz