piątek, 24 czerwca 2011

Dom drewniany

Budowa domu drewnianego - czy jest to dobra decyzja czy raczej przeżytek przeszłości? Domy drewniane budowane były od zawsze, można powiedzieć, że "domy drewniane" powstały jako pierwsze obiekty budowlane w postaci szałasów, gdzie nasz pra przodek chronił siebie oraz ogień przed deszczem. Szałas o konstrukcji z drewnianych gałęzi przykryty liśćmi stanowił zalążek w rozwoju budownictwa, kolejne wieki przynosiły coraz to bardziej wymyślne konstrukcje zapewniające ich użytkownikom wyższy komfort przebywania w budowanych obiektach. Nie ulega wątpliwości, że początkowo domy budowa był głównie z drewna, kamieni.

Dom tradycyjny - dom drewniany , ceglany czy betonowy?
Obecnie ludzie przyzwyczajeni są do domów "tradycyjnych", co w rozumieniu większości polskich obywateli rozumiane jest jako dom z cegły, betonu. Dodatkowo ten tok myślenia, powoduje że poglądy obywateli na domy  drewniane jest dość archaistyczny, a wiedza z zakresu konstrukcji drewnianych nieaktualna. Do chwili obecnej panuje przekonanie, że dom z drewna to rozgrzana zapałka, która w każdej chwili może zamienić się w ognisty obiekt. Niewątpliwie ryzyko rozprzestrzenienia się ognia jest bardzo duże, ale rozwój technologi i materiałów budowlanych umożliwia nam przeciwstawienie się w znacznym stopniu temu zjawisku. Domy drewniane zyskują coraz to większą popularność na rynku. Budowa z tego ponadczasowego materiału niesie za sobą bardzo wiele zalet, ale również wad - chociażby tej, która wynika ze wstępu tego postu (lęk przed pożarem, jak i samo rozprzestrzenianie się ognia w obiekcie drewnianym).

Zalety budowy domu z drewna.
Do głównych zalet budowy domów drewnianych zaliczamy przede wszystkim czas realizacji takiej inwestycji. Prace budowlane w zakresie budowy domku można zakończyć bardzo szybko (w zależności od kubatury oraz skomplikowanej formy geometrycznej, architektonicznej , prace budowlane można zakończyć w 3 miesiące - chociaż bardzo często zdarza się, że trwa to o wiele krócej). Budowa domu drewnianego nie wymaga przerw technologicznych (jak np w przypadku domku betonowanego, gdzie na związanie betonu potrzebujemy odczekać kilka dni przy założeniu odpowiednich warunków atmosferycznych i dodatku chemii budowlanej w postaci domieszek).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz