środa, 15 lutego 2012

Domy drewniane – przeszłość czy przyszłość?

Domy drewniane stanowią jedne z najstarszych konstrukcji budowlanych jakie pamięta świat. Zaczątkiem budowania z drewna możemy nazwać drewniane szałasy, stanowiące schronienie przed deszczem, będącymi jednocześnie zabezpieczeniem przed wygaśnięciem ognia. W trakcie rozwoju cywilizacji te prymitywne konstrukcje zaczęły się przeradzać w obiekty, które dziś możemy nazwać domem.

Patrząc na otaczający nas krajobraz budowlany coraz rzadziej możemy zobaczyć domy drewniane – czy to oznacza, że ten typ budownictwa zanika? Odpowiedź na to pytanie nie powinna budzić wątpliwości, gdyż konstrukcja drewniana nie może od tak zniknąć z pamięci konstruktorów oraz użytkowników obiektów wykonanych z drewna. Negatywna opinia na temat domów drewnianych jest skutkiem stereotypu oraz propagandy, które „promują” domy drewniane jako konstrukcje palne, będące ryzykowną inwestycją. 

W tym miejscu należy wyjaśnić pewne kwestie palności jakie dotykają materiał jakim jest drewno. Drewno jako materiał palny kojarzy nam się z kominkiem, ogniskiem oraz widokiem palącego się lasu, który niemal każdego lata widzimy w telewizji. Tego rodzaju skojarzenia związane z drewnem są oczywiście słuszne, ale przypisywanie tych obrazów drewnu konstrukcyjnemu wykazuje brak wiedzy na temat jego budowy, struktury oraz zabezpieczeń związanych z technologią wytwarzania. 

Dynamiczny rozwój technologi pozwala nam w chwili obecnej na znacznie wyższy stopień zabezpieczenia konstrukcji przed wpływem ognia czy korozji biologicznej. Odpowiednio przygotowane drewniane elementy konstrukcyjne dają nam gwarancję trwałości konstrukcji określoną i wymaganą przez przepisy prawa krajowego.

4 komentarze:

 1. Opinie, jakie słyszałam o domach drewnianych, to że ich konstrukcja jest słabsza, a do drewna mogą przedostać się szkodniki. Zazwyczaj posiadają niskie fundamenty, co nie jest dobre w sytuacjach podtopień.

  OdpowiedzUsuń
 2. Domy drewniane kojarzą się ludziom ze starego typu chatkami, a tak naprawdę "na oko" ciężko odróżnić je od domów innej konstrukcji. Ci, co je posiadają, nie żałują wyboru.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem wszystko zależy od miejsca i naszego gustu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Domy drewniane to ani przeszłość ani przyszłość - constant. Technologia ma swoich zwolenników ale oczywiście nie wyprze konstrukcji z innych materiałów. Zresztą nie każdy obiekt można wykonać z drewna. Dom, mały hotel, agroturystykę owszem. Drewnianego wieżowca, biurowca, bądź sali kongresowej nie uraczymy. :-)

  OdpowiedzUsuń