wtorek, 22 lutego 2011

Dom z piwnicą czy bez piwnicy?

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego/wielorodzinnego stajemy przed podjęciem decyzji czy ma on być podpiwniczony czy też nie. W wielu przypadkach projekty domów nie posiadają w swoich planach podpiwniczenia, lecz mają możliwość adaptacji, gdzie w większości przypadków można wykonać dodatkowy projekt uwzględniający tego typu konstrukcję. Takie kroki wiążą się z podniesieniem ceny projektu nawet o 40%, a to może być nie koniec wydatków - dlaczego?

Wydawać by się mogło, że zaprojektowanie i wybudowanie piwnicy to nic nadzwyczajnego, trochę więcej pustaków/cegieł, zaprawy i mamy dodatkową prawie darmową przestrzeń mieszkalną, czy też przeznaczoną na rozrywkę i rekreację: sauna, bilard, sala TV itp. Myślenie takimi kategoriami może być bardzo mylne. Decydując się na podpiwniczenie dobrze byłoby znać rodzaj gruntów zalegających pod miejscem budowy - co często wiąże się z dużymi kosztami badań. W momencie gdy już znamy przekrój geologiczny terenu na którym ma powstać nasz dom, powinniśmy skonsultować z konstruktorem czy wykonanie piwnicy nie będzie stanowiło problemu. Problemu mając na myśli fakt, czy grunty są wystarczająco nośne i nie będą wymagały dodatkowych prac mechanicznych związanych z wymianą gruntu, czy zagęszczaniem.

Oprócz wspomnianych wyżej wydatków i procesów związanych z budową piwnicy wiąże się wydatek wynikający z dodatkowego wykonania wykopów pod budynek. Zazwyczaj wykopy dla budynków z podpiwniczeniem mają głębokość 2,5 do 3 metrów, co w stosunku do domu bez piwnicy może znacząco zwiększyć koszta robót ziemnych ( pamiętając zasadę: największe pieniądze są w ziemi).Dodatkowo należy brać pod uwagę głębokość przemarazania terenu oraz poziom wody gruntowej na danym terenie.

Jeżeli nie będziemy mieć szczęścia to koszt wykonania piwnicy, może sięgać nawet 50-60% kosztów wykonania całego budynku.

1 komentarz:

  1. Ciekawe, czy koszt wykonania piwnicy jest większy od wybudowania w zamian garażu i budynku gospodarczego na klamoty ogrodowe: narzędzia, mebelki, kosiarkę, kotłownię itd?

    OdpowiedzUsuń