sobota, 19 lutego 2011

Dom z gliny. Alternatywne budownictwo?

http://www.flickr.com/photos/archeon/3016409224/
Dom z gliny czy to możliwe? Możliwe jest na pewno pomimo, że glina to bardzo nietypowy materiał budowlany, stosowany w budownictwie. Nie posiada ona właściwości nośnych co w przypadku budowy domu, budynku czy innego obiektu budowlanego jest niemal niemożliwe do realizacji. W takim wypadku glinę łączy się z lekkim  szkieletem. Kilkadziesiąt lat temu, bardzo często stosowano połączenie lekkiego szkieletu drewnianego wypełnianego mieszankom gliny i słomy. My znamy tego typu konstrukcje pod nazwą Mur Pruski. Stosowanie gliny, drewna, słomy czy też innych dodatków poprawiających właściwości materiały wypełniającego szkielet miało miejsce już wiele lat temu, nie tylko w Polsce ale i na świecie. Jeżeli chodzi o samo zastosowanie gliny powinniśmy cofnąć się o prawie 5000 lat wstecz do czasów Summerów, którzy jako pierwsi budowniczowie stosowali suszoną w słońcu glinę na konstrukcje swoich domów. Były to dość prymitywne obiekty, lecz odpowiadające definicji domu.

Słoma + Glina + Drewno= Dom
 Bardzo prosta i stosunkowo tania recepta na własny wymarzony dom :). Odpowiednia glina, słoma i szkielet drewniany pozwoli nam zbudować bezpieczny, a przede wszystkim tani dom. Przygotowany szkielet drewniany wypełniamy mieszankom gliny + słomy (cały czas mowa o słomie, ale oczywiście mogą to być inne dodatki polepszające właściwości gliny, dodatkowo gdyby nasz dom miał być w pełni ekologiczny, tani i z zachowaniem pewnego rodzaju tradycji, możemy zastosować snopki słomy np na konstrukcję pokrycia dachu - ale to już materiał na inny post :) )
Dom wykonywany w takiej technologii był bardzo popularny przed obiema wojnami światowymi oraz w okresie po wojnach. Technologia ta stanowiła najlepszą alternatywę dla budowanych domków w tamtych czasach, gdy nie było dostępu do innych materiałów. Bardzo wiele budynków ucierpiało w wyniku wojny, do chwili obecnej zachowało się kilka obiektów chociażby na  Kaszubach.  

Czy taki dom ma szanse w naszych czasach?
Uważam, że "miałby" szanse i to bardzo duże.Ogólny rozwój rynku światowego powoduje wzrost cen materiałów budowlanych stosowanych nagminnie i uważanych jako podstawowe i niezbędne w budownictwie. Tania alternatywa, która spełnia właściwości dotychczas stosowanego materiału z pewnością byłaby mile widziana ( i tak też jest jednak nie możemy uogólniać, że dom z gliny są budowane na szeroką skalę, na chwilę obecną na taki dom decydują się osoby, które chcą spróbować czegoś innego, zainteresowane są w temacie od dłuższego czasu i widzą w tej technologii słuszność ). 
Jednak nasuwa nam się jeszcze jedno ALE. Czy potencjalny nabywca zdecyduje się na zakup domu z gliny, słomy i drewna? Psychologiczne nastawianie oraz znajomość rynku i podświadomość mogą powodować niechęć, strach a co więcej śmiech na ustach takiego klienta. To czy opisana wyżej technologia mogłaby konkurować na co dzień z żelbetem, betonem czy stalą musiałoby zweryfikować życie, dlatego przed decyzją budowy domu warto zastanowić się nad taką alternatywą konstrukcji. A co wy sądzicie o domu z gliny, mile widziane komentarze?

14 komentarzy:

  1. Alternatywne rozwiazanie w przypadku domów z gliny ma przyszłości tylko dla wąskiej grupy ludzi, którzy interesują się ekologią i nowymi rozwiązaniami w budownictwie. Również, jest to atrakcyjne dla domów letniskowych i pasjonatów majsterkowania. Osobiście nie kupiłbym takiego domu całorocznego, nawet gdy koszty byłyby dużo niższe. Większość pewnie postąpi pobobnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam i dziękuję za komentarz. W treści wpisu w pewien sposób podkreśliłem słowo ALE. I właśnie Pan Piotr w swojej wypowiedzi wskazał chyba najbardziej trafne i pełni odpowiadające temu słowa argumenty. Jeżeli uważasz inaczej napisz o tym:)

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja mam zamiar taki dom zbudować. Nie będę żyć wiecznie, nie zabiorę go do grobu. Żywotność takiego domu w stanach to ponad 100 lat, starszych nie ma bo wcześniej tak nie budowano.
    Słoma i glina to świetny izolator, dom pasywny z tego wychodzi. Mam nadzieje, że we tym roku go postawię.

    OdpowiedzUsuń
  4. Też bym taki postawił, jednak muszę zebrać jeszcze informacje , ile będzie kosztować bo że dobry to wiem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam,

    Wszystkich zainteresowanych budownictwem z gliny. Sam od kilku lat interesowalem sie tematem budowy takiego domu. Stan na dzien dzisiejszy dom juz powstaje - plany przeszly w czyny. zapraszam wszystkich zainteresowanych do odwiedzania naszej strony www.chatazgliny.pl gdzie prowadzimy dziennik bdowy naszego domu z gliny. Nasz dom z gliny powstaje w pieknej bieszczadzkiej miejscowosci Baligród. Mamy nadzieje, ze juz wkrótce kazdy bedzie mogl do nas przyjechac i zobaczyc nasz dom a nawet w nim zamieszkac. Z pozdrowieniami Daniel i Justyna

    OdpowiedzUsuń
  6. Warto zobaczyć "eko kopuła" http://www.youtube.com/watch?v=DFHjB4GEt_U może małe prace adaptacyjne dostosowane do naszego klimatu ?? Będę robił próby najpierw jako ogrodzenie potem... kto wie. Pozdrawiam Wszystkich pozytywnie zakręconych w temacie budownictwa.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak dla mnie to takie budownictwo z gliny u nas nie ma racji bytu. Przede wszystkim chodzi o nasz klimat. Nie wyobrażam sobie budowania https://motobudowa.pl z gliny przy naszych opadach i zmianach temperatur.

    OdpowiedzUsuń
  8. W końcu przychodzi okres na budowanie domu to wtedy praktycznie nic na głowie innego nie mamy. Osobiście bardzo chętnie zapoznaje się z artykułami https://motobudowa.pl/category/budowanie-domu/ co jest tak naprawdę potrzebne, aby postawić mój dom. W moim przypadku takie porady się sprawdziły i teraz mogę powiedzieć, że wiem już więcej na temat budownictwa.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawy wpis! Wydaje mi się jednak, że obecnie taka technika nie jest stosowana w budowie domów. Myślę, że już na etapie wykopów mogą pojawiać się pierwsze problemy w takim budownictwie. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja chyba nigdy nie odważyłbym się na budowę domu – czy to z cegły, drewna, czy tez gliny. Formalności, jakie należy spełnić przerażają mnie. Uważam, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania. Tym bardziej, że na rynku nie brakuje deweloperów cieszących się nienaganną opinia i udanymi inwestycjami. Na terenie Wrocławia jest to między innymi https://vantage-sa.pl/atrakcyjne-nieruchomosci-wroclaw/

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  14. Trzeba przyznać, że budownictwo się bardzo rozwinęło przez ostatnie lata, a to wszystko zasługa naszych inżynierów :)

    OdpowiedzUsuń