niedziela, 23 października 2011

Mieszkanie z wielkiej płyty – szansa czy pogrzebana nadzieja?

O budowie mieszkań z wielkiej płyty mówiło się wiele – co w pełni uzasadnia ilość mieszkań (budynków) jakie powstały nie tylko w Polsce ale i innych państwach. O tym rozwiązaniu konstrukcyjnym mówiono i nadal się mówi, bo wielka płyta jest tematem, który będzie się utrzymywał jeszcze przez wiele lat. Wielu z czytelników może zastanawiać się co tak „antyczny” konstrukcyjnie system rozwiązań może spowodować w rozwijającym się budownictwie, w czasach, gdy większość obywateli każdego kraju pragnie mieszkania innowacyjnego, ekologicznego, a przede wszystkim niebanalnego i w bezpiecznej odległości od innych.

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, po pierwsze nie każdego stać na taki luksus jakim jest własne mieszkanie – domek jednorodzinny czy chociażby dom szeregowy, a ponadto temat wielkiej płyty nie oznacza tylko budowy kolejnych bloków, tworzących szary obraz rzeczywistości miast – wielka płyta to przede wszystkim remonty i modernizacje istniejących obiektów!

Budownictwo z wielkiej płyty to w dalszym ciągu jeden z najczęściej spotykanych systemów budownictwa, zapewniających mieszkania dla setek (milionów) polaków. Bloki z wielkiej płyty podobnie jak inne obiekty budowlane, projektowane były na określony okres przydatności ~ 100 lat. Jednak obiekt zadbany, modernizowany służy o wiele dłużej. Ponadto wielu nowych lokatorów niejednokrotnie chce przerabiać wnętrze mieszkania, a spółdzielnie poddają elewacje oraz cały obiekt licznym naprawom oraz modernizacjom.

Bloki z wielkiej płyty były, są i będą odgrywały kluczową rolę, bo co by się stało gdybyśmy zaniedbali ten sektor budownictwa – gdzie znajdziemy schronienie (dom, mieszkanie) dla milionów polaków mieszkających w wielkiej płycie. Problem modernizacji obiektów z wielkiej płyty jest często bagatelizowany, ale warto mieć na uwadze, że zlekceważenie tego sektora może doprowadzić do poważnych problemów społecznych!

1 komentarz:

  1. Ekonomiczniej jest pomieścić ludzi w blokach, niż przeznaczać duże powierzchnie pod domki jednorodzinne. Modernizacja potrzebna jest wszędzie.

    OdpowiedzUsuń