niedziela, 23 października 2011

Domek wolnostojący, szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku? Pytanie zadane w temacie poruszanego problemy być może części z czytelników okazać się dość banalne, choć prawdopodobnie większość zada sobie to pytanie, starając się szukać argumentów praktycznych i logicznych przemawiających za podjęciem konkretnej decyzji. W podejmowaniu decyzji, które wiążą się z naszym życiem prawdopodobnie na dłuższy czas powinniśmy postępować rozsądnie i przede wszystkim bez nadmiernego pośpiechu. Decyzja musi być przemyślana i bardzo dobrze gdyby w rozmowach na jej temat uczestniczyła osoba, która będzie dzieliła z nami przestrzeń takiego domostwa (np. mąż, żona, dzieci, rodzice).

W pierwszej kolejności zadajmy sobie pytanie pomiędzy czym, a czym mamy zamiar wybierać? Mieszkanie w bloku - jest niemalże szarą codziennością wielu milionów obywateli Polski, którzy mieszkają w domach z wielkiej płyty dzieląc swoją prywatność bądź co bądź w sposób pośredni z sąsiadem. Mieszkając w bloku, nie często możemy pozwolić sobie na chwile prywatności. Blok mieszkalny wiąże się najczęściej z brakiem miejsca do odpoczynku, rekreacji czy prowadzenia własnego ogródka (oczywiście w skrajnych przypadkach, zwłaszcza w przypadku starego budownictwa, do dyspozycji mieszkańców jest kilku metrowy skrawek ziemi do zagospodarowania przed klatką lub za blokiem, ale czy taka forma rekreacji, posiadania własnego zakątka nam odpowiada?).

Dom szeregowy Potocznie zwany szeregowcem, jest w pewnym sensie formą przejściową konstrukcji budowlanej pomiędzy blokiem mieszkalnym, a domkiem wolno stojącym. Podobnie jak w bloku ściana naszego domu styka się bezpośrednio ze ścianą domu sąsiada, natomiast w stosunku do bloku z wielkiej płyty nikt nie mieszka nad naszą głową czy też pod nami, nie musimy wspinać się np. na 8 piętro mieszkania, bo zabudowa szeregowa to zazwyczaj domy jedno, 2 piętrowe - w zależności od przyjętego projektu.

Zaletą domy szeregowego, jest np. możliwość posiadania własnego ogrodu, czy garażu (wszystkie wspomniane możliwości uzależnione są od projektu oraz możliwości działki na której powstaną budynki). Kolejnym argumentem pomiędzy mieszkaniem w bloku, a domem szeregowym jest lokalizacja. Cena działki budowlanej w mieście niejednokrotnie może przekroczyć koszt budowy domu, dlatego też inwestorzy decydują się na budowę biurowców, bloków mieszkalnych, których powierzchnia zabudowy jest stosunkowo niewielka, natomiast wysokość konstrukcji ograniczona jest możliwościami finansowymi.

4 komentarze:

 1. Domy szeregowe, które widziałam, posiadały zazwyczaj niewielką działeczkę dla każdej rodziny, ale dobre i tyle z prywatności, niż nic :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko wedle potrzeb i priorytetów. Trudno jest zamieszkać w domu szeregowym, który byłby dobrze skomunikowany np. blisko centrum. Dla wielu ludzi, zwłaszcza młodych jest to kluczowy argument.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli kogoś stać to na pewno wybierze dom wolnostojący. W szeregowym oszczędzamy trochę na ogrzewaniu i ociepleniu. Wszędzie są jakieś plusy i minusy. Wszystko zależy od potrzeb rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieszkanie jeżeli zależy nam na lokalizacji w centrum miasta albo blisko centrum będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli lokalizacja nie jest kluczowa to dom szeregowy będzie rozwiązaniem, które za podobne pieniądze da nam więcej przestrzeni niż mieszkanie w bloku. Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb osoby kupującej mieszkanie ale na pewno warto wziąć wszystkie 3 opcje opisane w tym artykule pod uwagę przy wyborze nieruchomości w której chcemy zamieszkać.

  OdpowiedzUsuń